Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/eurobridgeinfo.com/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/eurobridgeinfo.com/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/eurobridgeinfo.com/includes/menu.inc).

Co to jest płaca brutto, przychód i jakie są składki zus a także co warto wiedzieć o normach prawa pracy?

Bez względu na to czy jesteś pracownikiem lub pracodawcą trzeba zaznajomić się z regułami prawa pracy. Warto dowiedzieć się na jakich zasadach się pracuje, i jak skalkulować swoje wynagrodzenie.
Wynagrodzenie zapisane w umowie o pracę to wynagrodzenie brutto, czyli płaca brutto. Wartość ta jest natomiast podstawą naliczania podatku dochodowego oraz składki na ubezpieczenie społeczne. Po ich odjęciu pozostaje nam do dyspozycji wynagrodzenie netto, czyli kwoty, które to są przesyłane na konto pracownika.


W związku z tym, że dostarczona ilość wynagrodzenia brutto zasila różnorakiego rodzaju fundusze oraz pokaźna jej część jest skierowana do fiskusa, a więc faktyczna wypłata (wynagrodzenie netto) jest o wiele mniejsza. Naliczenia, jakim to jest poddawane wynagrodzenie pracownika to: składka na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczka na podatek dochodowy.

Jeśli zaciekawił Cię przedstawiany tekst, to odwiedź ten link (http://www.kancelaria-cpr.pl/2019/09/13/czym-polega-ustalenie-kontaktow-dzieckiem-sad/) a tam czekają na Ciebie wiadomości warte zainteresowania. Sprawdź je - będziesz bardzo zadowolony.

Dodatkowo doliczana jest jeszcze część na ubezpieczenie zdrowotne. A więc płaca brutto nie zawsze jest zadowalająca - Cena Biznesu.
papiery podatkowe
Author: Julian Partridge
Source: http://www.flickr.com

Istotnym składnikiem przy wynagrodzeniu są składki zus. Już w marcu wskazano na się nowe stawki ubezpieczenia wypadkowego. Ogłoszenie nowych stawek może spowodować zwykle zmianę wysokości składek ZUS płaconych przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Pamiętajmy, że na łączną wysokość składek ZUS płaconych przez przedsiębiorców kumuluje się kilka części, czyli tj.: składka zdrowotna, składka emerytalna, składka rentowa, składka chorobowa, składka wypadkowa oraz składka na Fundusz Pracy. Teoretycznie, składki ZUS skierowane do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, ustalane są zwyczajowo raz do roku i powinny obowiązywać przez kolejne dwanaście miesięcy w niezmienionej wielkości. W rzeczywistości jednak składki zus mogą ulegać zmianie częściej niż raz do roku, zobacz: Cena Biznesu. Kwotowa wartość składki zależy bowiem od dwóch składników, czyli: podstawy wymiaru składki oraz stawki procentowej, wskazującej jaki procent podstawy wymiaru stanowi składka.

Zaabsorbowała Cię opisywana problematyka? Sprawdź więc oprócz tego ten ważny tekst (http://notariusz-rakoczy.pl/) - to też bardzo cenne źródło informacji.

Ustawa tycząca się składek zus wskazuje, że tylko raz do roku może zmieniać się podstawa wymiaru składek. Przepisy prawne nie dają jednak żadnego ograniczenia, jeśli mowa o zmiany stawek procentowych. I tak stawki procentowe mogą być zatem zmieniane dowolną ilość razy w ciągu roku. Skutek jest taki, że kwotowe składki ZUS nakładane na przedsiębiorców, również mogą ulegać wielokrotnym zmianom w ciągu roku
stos dokumentów
Author: Andrea DG
Source: http://www.flickr.com
.


Kolejnym istotnym problemem jest to, czy w granicach obowiązujących regulacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odsetki płacone/otrzymywane przez wnioskodawcę będą kosztem uzyskania przychodów lub właściwie przychody podatkowe podmiotu na zasadzie kasowej? Zgodnie z ustawą o CIT przychód (warto sprawdzić: Cena Biznesu) to przykładowo otrzymane pieniądze i wartości pieniężne. Na podstawie ustawy o CIT do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, ale nie pozyskanych odsetek od należności, w tym także od udzielonych pożyczek (kredytów). Z kolei kosztami pozyskania przychodów są - zgodnie z ustawą o CIT - koszty jakie poniesiono w celu otrzymania tych przychodów lub zatrzymania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w ustawie o CIT. W zgodzie z ustawą o CIT do kosztów uzyskania kategorii jaką jest przychód nie zalicza się naliczonych, lecz nie zapłaconych lub też umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym także od pożyczek i kredytów.
Dobrze jest zatem zaznajomić się z obowiązującymi normami prawa w dziedzinie składek zus oraz składnika jakim są przychody. To pozwoli na sumienne prowadzenie swojej działalności.
.