Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/eurobridgeinfo.com/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/eurobridgeinfo.com/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/eurobridgeinfo.com/includes/menu.inc).

Wyjątkowe zastosowanie pulsoksymetru

W obecnych czasach różnorodność aparatury pomiarowej i diagnostycznej wykorzystywanej w medycynie daje ogromne możliwości w dziedzinie monitorowania bieżącego stanu zdrowia.


Oprócz znanych urządzeń takich jak termometr czy ciśnieniomierz, oferowane są również te mniej znane, ale w niektórych przypadkach niezwykle przydatne.
Takim urządzeniem jest na przykład pulsoksymetr.


Pulsoksymetr to elektroniczne urządzenie wykorzystywane do nieinwazyjnych pomiarów saturacji krwi. Saturacja to skrócie ujmując procent wysycenia hemoglobiny tlenem. W normalnych warunkach saturacja wynosi 95-99%. Do uzyskania pomiaru wykorzystuje się stopień pochłaniania przez krwinki czerwone promieniowania czerwonego i podczerwonego zainstalowanego w urządzeniu


mężczyzna w koszuli w kratkę
Author: AnEternalGoldenBraid
Source: http://www.flickr.com


Dobrze znany jest fakt, że w czasie wspinaczki na dużą wysokość saturacja spada. Wraz ze wzrostem wysokości zmniejsza się ciśnienie parcjalnego tlenu w powietrzu atmosferycznym, co wpływa na możliwość wystąpienia choroby górskiej. Z tego powodu pulsoksymetry mogą być stosowane przez wspinaczy górskich, jako urzadzenia pozwalające na przeprowadzenia badania w trudnych warunkach terenowych. Istnieją badania, które wykazują, że poziom wysycenia krwi tlenem może mieć przełożenie przełożenie na poziom ryzyka wystąpienia choroby, a zatem najlepsze urządzenie do sprawdzenia krwi pomaga wskazywać na niepowodzenie w dalszej wspinaczce.remont (kliknij)Trzeba jednak pamiętać, że pulsoksymetr urządzenie wspomagające, w normalnych warunkach wyniki powinny być interpretowane wyłącznie w konsultacji z lekarzem - badanie pulsoksymetrem.
Standardowo jest to urządzenie badające istotne parametry fizjologiczne, odzwierciedlające czynności oddechowe i wentylacyjne. Właściwe stosowanie pulsoksymetru oraz monitorowanie wyników pozwala określić czy pacjent jest narażony na hipoksję.